7 rzeczy, które warto wiedzieć, zanim zaczniesz wybierać nową bieliznę. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by prawidłowo dopasować biustonosz.

Biustonosz idealny to taki, dzięki któremu seksowny wygląd dekoltu idzie w parze z wygodą i skutecznym podtrzymaniem biustu. Polepsza nastrój i sprawia, że posiadaczka dobrze dobranego stanika nabiera pewności siebie. ”Najważniejsze jest niewidoczne dla oka”, a droga dotarcia do tego perfekcyjnie dopasowanego, choć zazwyczaj skrywanego pod ubraniem elementu garderoby bywa długa i często obarczona błędnymi wyborami. Brak komfortu, ramiączka uciążliwie zsuwają się z ramion, biust w nadmiarze wystaje zza miseczki to tylko kilka przyczyn, dla których po powrocie do domu chcemy natychmiast pozbyć się źle dopasowanego biustonosza i nigdy więcej już go nie zakładać. By w przyszłości uniknąć stresu, związanego ze źle dobraną bielizną poznaj 7 zagadnień, które pomogą sprawnie poruszać się po świecie wygodnych staników podczas kolejnych bieliźnianych zakupów. Nasze porady z pewnością pomogą Ci dokonać trafnej selekcji.

 

Obwód pod biustem to podstawa dobrego podtrzymania

Miseczki modelują biust, ale to właśnie konstrukcja pod biustem dobrze dopasowanego stanika jest aż w 90% odpowiedzialna za efekt skutecznego podtrzymania. Pomiar pod biustem jest zatem niezwykle ważny, a dobrze dopasowany biustonosz zostaje na swoim miejscu, nawet jeśli zsuniesz ramiączka. Mierzyć należy precyzyjnie, dość ciasno pod samymi piersiami a otrzymany wynik zaokrąglić w dół, by określić swój rozmiar z tabeli. Jeśli zdecydujesz się na zbyt mały, fiszbiny będą wbijać się w piersi, zaś obwód zbyt luźny nie zapewni wystarczającego podparcia dla całej konstrukcji biustonosza. Prawidłowo dobrany obwód sprawia, że biustonosz utrzymuje się na tym samym poziomie zarówno z przodu, jak i z tyłu, bez możliwości samoczynnego przesuwania. To najlepszy znak, że misja dopasowania obwodu została perfekcyjnie wypełniona i rozmiar pod biustem jest właściwie dobrany.

Rozmiar właściwy i tzw. “rozmiar siostrzany” biustonosza

Ten sam rozmiar na metce a wybrany model nie do końca pasuje? Niestety różne modele w tym samym rozmiarze a o różnym kroju mogą się nieznacznie różnić, mimo iż zachowują te same parametry. Jeśli podczas zakupów okaże się, że stanik w Twoim regularnym rozmiarze, nie pasuje, polecamy sprawdzić ten sam model, ale w rozmiarze siostrzanym. Podpowiadamy, jest to rozmiar uwzględniający zmianę każdego z parametrów biustonosza o jeden stopień w dół lub górę. Zasada rozmiarów siostrzanych pozwala zatem na odnalezienie idealnej kombinacji obwodu pod biustem i rozmiaru miseczki.

Zasada brzmi tak: jeśli zwiększasz rozmiar obwodu, zmniejsz rozmiar miseczki. Na przykład 75/D może zastąpić 70/E lub 80/C. Jeśli na co dzień nosisz 75/C, może się okazać, że 70/D lub 80/B sprawdzą się równie dobrze i pozwolą doprecyzować wielkość stanika.

  

Ciało nie jest w pełni symetryczne. Jeśli piersi różnią się wielkością to zupełnie normalne i są na to sposoby!

Często jedna pierś jest większa od drugiej i nie ma w tym nic niepokojącego. Asymetria jest naturalna i dość często spotykana w kontekście naszego ciała. Jeśli różnica jest znacząca i utrudnia dobór odpowiedniego stanika, proponujemy dopasować bieliznę do rozmiaru większej piersi. W tej sytuacji łatwiej jest dodać niż odjąć-drugą miseczkę możesz wypełnić dodatkową wkładką do biustonosza.

Gdy ramiączka wbijają się w ciało, może to oznaczać, że miseczki są zbyt małe.

Chociaż może Cię to zdziwić, zadaniem ramiączek jest jedynie dociskanie miseczek do sylwetki. Z tego względu biustonosze bez ramiączek są na porządku dziennym, ale same miseczki bez boków to jedynie chwilowy ratunek dla bardzo odkrytych stylizacji. Jeśli Twoje piersi są zbyt mocno uciskane przez krawędź biustonosza i nadmiernie wysuwają się zza miseczek, mogą dodatkowo obciążać ramiączka i powodować, że są one zbyt napięte. Twoje ramiona na pewno podziękują Ci, jeśli następnym razem wybierzesz większą miseczkę.

 

 

Ramiączka napięte jak struna

Gdy ramiączka pracują zbyt ciężko i są bardzo napięte to znak, że obwód w biustonoszu nie zapewnia wystarczająco dużo podparcia dla całej konstrukcji. Spójrz w lustro - jeśli ramiączka są naprężone, a obwód zmienia swobodnie swoje ułożenie na plecach lub z przodu to znak, iż jest on zbyt luźny lub za bardzo rozciągnięty by stanik pracował, jak należy. W takim przypadku nie szukaj winy w konstrukcji ramiączka, zdecyduj się na stanik o mniejszym obwodzie.

 

Tajemniczy mostek a rozmiar miseczki

Sekretem dobrze dobranego biustonosza jest centralny element zwany mostkiem. Ta niewielka część stanika łączy miseczki z przodu i stabilizuje całość konstrukcji. Powinna dokładnie (ale nie ciasno) przylegać do ciała. Jeśli widzisz, że mostek jest luźny lub odstaje, a ramiączka zsuwają się z ramion, to powinnaś rozważyć wybranie mniejszego rozmiaru miseczki.

 

W tym tkwi haczyk – kilka słów o zapinaniu

Często wydaje się, że luźniejszy znaczy lepszy, wygodniejszy. Może się to okazać prawdą, jeśli rozmawiamy o dresach i bluzach z kapturem, ale zbyt luźnych staników powinniśmy unikać jak ognia. Właściwy obwód stanika należy do priorytetów, gdy nie jest precyzyjnie dopasowany, stanik nie spełni swojego zadania. Odpowiednią długość obwodu poznasz po tym, że element mocujący miseczki pod biustem możesz odciągnąć od ciała na około 2-3 palce. Żeby zapewnić konstrukcji obwodu biustonosza jak najdłuższe życie, polecamy na początku użytkowania zapinać nowy biustonosz na najluźniejsze haczyki. Jeśli po pewnym czasie będzie się wydawał luźny, wybierz drugie, a następnie trzecie zapięcie. Ta prosta zasada to klucz do długowieczności Twojego stanika.

 

Biustonosze nie są na całe życie. Kiedyś przyjdzie czas by pożegnać się nawet z tym ulubionym...

Nawet przy ogromnej dbałości, stanik zużywa się po około 100 praniach. Można spowolnić ten proces poprzez ręczne i delikatne czyszczenie, ale niezależnie od tego, jak bardzo dbasz o swoją ulubioną bieliznę, po pewnym czasie będziesz musiała się z nią rozstać. Zwracaj uwagę na sygnały, takie jak zsuwające się ramiączka lub obwód wędrujący ku górze. To znaki, że stanik przestał odgrywać swoją rolę i że nadszedł już czas wybrać się na zakupy. W naszej ofercie znajdziesz szeroką gamę klasycznych biustonoszy koronkowych, modne modele staników z paskami, bielizną na co dzień i na wyjątkowe okazje.

Kliknij i sprawdź naszą ofertę biustonoszy

PODPOWIADAMY RÓWNIEŻ:

Wstaw swój komentarz

Wszystkie komentarze są moderowane przed opublikowaniem